.
Saturday 13th of April 2024    

GSM-R - Global System for Mobile Communications Railways
Streda, 07 Marec 2012 08:24

GSM-Railways
je vlastná sieť Železníc slovenskej republiky (ŽSR), ktorú spustili začiatkom februára 2008 v pilotnej prevádzke.
Využívaná bude predovšetkým na riadenie železničnej prevádzky, organizovanie dopravy, ale v ostrej prevádzke aj na núdzové zastavenie vlakov. Siete GSM-R sú medzinárodne určené len pre potreby železníc, t. j. nejde o mobilných operátorov, ktorí poskytujú služby verejnosti.
Pracovníci železníc by mali dostať telefóny SAGEM TiGR 150R so štandardnou SIM kartou. V pilotnej prevádzke by malo byť aktívnych okolo 40 čísel. V súčasnosti nie je sieť prepojená s ostatnými operátormi, takže nie je možné volať na čísla ostatných mobilných operátorov, posielať SMS a MMS správy či uskutočňovať dátové prenosy. Pôvodne bol zámer na testovanie skúšobného úseku Bratislava - Nové Zámky (približne 100 kilometrov), ale pre krátenie financií pre tento projekt bol zatiaľ skúšobný úsek skrátený len na 25 kilometrov. Súčasťou systému je centrála, ktorá postačuje pre celú sieť. Tá sa nachádza v priestoroch železničnej stanice Bratislava Nové Mesto.
Telekomunikačný úrad (TÚ) SR vydal 20. júna 2008 Železniciam Slovenskej republiky povolenie na prevádzkovanie na 10 rokov. ŽSR koncom apríla 2008 požiadali o pridelenie frekvencií v pásme GSM-R (876-880 MHz/921-925 MHz). Keďže ŽSR splnili všetky zákonné podmienky, úrad im potrebné povolenie vydal.

Predvoľby
Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky prideľuje jednotlivým operátorom predvoľby, alebo tzv. prefixy. Zoznam predvolieb je uvedený v článku Slovenské telefónne predvoľby.
Spoločnosť ŽSR pre sieť GSM-Railways využíva tieto predvoľby:
0959 - pre mobilnú sieť

zdroj: www.wikipedia.org

Posledná úprava Streda, 15 Júl 2015 12:50
 
bottom